Zoomasāža skola

Tātad, kas tad ir zoomasāža?

Ar šo, daudziem tik nepierasto vārdu tiek apzīmēta speciāla iedarbība uz dzīvnieka ādu, muskulatūru, iekšējiem orgāniem un skeleta kauliem ar cilvēka roku palīdzību, kā arī ar palīglīdzekļu starpniecību. Zoomasāža var būt kā kopējā, tā arī lokālā. Pie kopējās masāžas tiek masēts viss dzīvnieka korpuss vai tā lielākā daļa. Lokālā (vietējā) masāža skar tikai kādu noteiktu ķermeņa daļu. Masēts tiek ar berzes, spiediena un vibrāciju palīdzību. Pēc nozīmējuma izšķir profilaktisko, ārstniecisko, atjaunojošo un sporta masāžas veidus. Šāds iedalījums ir ļoti nosacīts, jo praksē nav iespējams novilkt krasu robežu starp ārstniecisko un citiem masāžas veidiem, un tomēr, katram no uzskaitītajiem masāžas veidiem ir savi paveidi ar saviem mērķiem un uzdevumiem.
Profilaktiskā zoomasāža - tas ir aktīvs saslimstības novēršanas līdzeklis, dzīvnieka veselības nostiprināšanas un normālu funkciju saglabāšanas paņēmiens. Daži profilaktiskās masāžas paņēmieni ir iegājuši mūsu sadzīvē, kļuvuši dabiski un tik pierasti, ka jau sen netiek uztverti kā kaut kādas speciālas veterinārās manipulācijas. Kā piemēru var minēt visparastāko suņa spalvas sukāšanu, kuras laikā tiek izķemmēti atmirušie ādas audi un spalvas, vienlaicīgi tiek uzlabota ādas elpošana un stimulēta ādas, kā izvadītājorgāna, darbība. Tas savukārt stimulē nepieciešamās smērvielas – tauku izdalīšanos. Rezultātā mēs iegūstam suni ar elastīgu, taustei patīkamu, skaistu vilnu un labu ādu, attiecīgi – veselīgāka izskata suni, kas arī godam tiek novērtēts izstādēs. Dažas masāžas kustības mēs izdarām zemapziņas līmenī, piemēram, kad mēs glaudām un draudzīgi papliķējam savu suni.

Ārstnieciskā masāža - tā ir efektīva dažādu traumu un citu saslimšanu ārstniecības metode. Bez patstāvīgas dziedinošās iedarbības tai ir arī palīgfunkcija – ārstniecisko preparātu un bioloģiski aktīvo vielu iedarbības pastiprināšana. Katram konkrētajam gadījumam tiek piemeklēta sava masāžas metode. Tas ir atkarīgs no slimības cēloņa, izpausmes veida, masāžas paņēmienu iedarbības specifikas uz dzīvnieka organismu. Eksistē šādi ārstniecikās masāžas veidi:

Klasiskā – tiek izmantots, neievērojot reflektoro iedarbību, un visas nepieciešamās darbības tiek veiktas traumētās vietas tiešā tuvumā vai tieši uz tās:;

Segmentāri – reflektorā, ar mērķi reflektori iedarboties uz audu, iekšējo orgānu un sistēmu funkcionālo stāvokli. Tiek pielietoti speciāli paņēmieni, ar kuru palīdzību tiek stimulēti noteikti ādas un nervu receptori, kuri atbild par signālu tālāknodošanu galvas vai muguras smadzenēm. No turienes kā atbildes reakcija atgriežas uz vajadzīgajām muskuļu grupām, orgāniem vai organisma zonām. Atbildes reakcijas izpausmes atkarīgas no masāžas intensitātes, tās ilguma, iedarbības vietas un laukuma apmēra, kā arī no dzīvnieka vispārējā stāvokļa. Starp citu, tieši šis masāžas veids palīdzēja izveseļoties mazajam, raksta sākumā par piemēru minētajam buldodziņam. Vairākas reizes dienā (un ne vienu vien stundu!) tika veikta dažāda iedarbība uz muguras smadzeņu segmentiem, liekot nostrādāt iekšējiem refleksiem, izsaucot izmaiņas iekšējo orgānu apasiņošanā un radot izmaiņas pašu orgānu darbībā.

Atkarībā no pielietotajiem paņēmieniem izšķir savienotājaudu, periostālo, punktu masāžu, kā arī vēl citus segmentāri-reflektorās masāžas veidus.

Savienotājaudu masāža, kā viegli var noprast pēc nosaukuma, iedarbojas pārsvarā uz savienotājaudiem, uz zemādas saistaudiem. Šīs masāžas tehnika izkustina ādu un apspalvojumu attiecībā pret muskuļaudiem, cīpslām un kauliem. Tās pielietojums dod labus rezultātus balsta-kustību aparāta slimību un patoloģiju gadījumos.

Periostālās zoomasāžas mērķis ir interoreceptoru mehāniska kairinājuma rezultātā iegūt reflektoras izmaiņas kaula plēvē. Tas tiek izpildīts, ar pirkstiem ritmiski uzspiežot attiecīgajiem rajoniem un zonām nervu stumbru tuvumā. Šis zoomasāžas veids tiek rekomendēts locītavu slimību un traumu gadījumā, kaulu slimību, kā arī pie dažu iekšējo orgānu slimībām. Šis masāžas veids labdabīgi ietekmē vielmaiņu, limfas cirkulāciju un asinsriti.

Veicot punktu masāžu, notiek mehāniskā iedarbība uz reflektorajiem vai biežāk sauktajiem akupunktūras punktiem ar speciālas aparatūras palīdzību vai arī vienkārši ar pirkstiem. Iedarbību ar roku pirkstiem uz bioloģiski aktīvajiem punktiem, reflektori saistītiem ar dažādiem orgāniem un funkcionālām sistēmām sauc par presāciju.

Nākošais ārstnieciskās zoomasāžas veids ir ļoti svarīgs angļu buldogu īpašniekiem, un it sevišķi kucēnu audzētājiem – tā saucamā krūšukurvja perkusijas masāža (no latīniskā percussion – izklauvēšana).

Tas tiek nozīmēts bronhītu un pneimoniju gadījumā ar mērķi paātrināt un pastiprināt atkrēpošanas procesu (kas ir sevišķi svarīgi tieši buldogiem), limfas cirkulācijas un asinsrites, plaušu ventilācijas uzlabošanai. Krūšukurvja izklauvēšana izsauc vibrāciju bronhos, veicinot krēpu atdalīšanos to iekšējā virsmā. Jāsaprot, ka maziņais buldodziņš, lai kā arī censtos, vienkārši nevar patstāvīgi atbrīvoties no serozā šķidruma, kurš it kā pielīp pie bronhu gļotādas. Cita lieta, ja tas jau atradīsies bronhu ejās. Šis jautājums ir ļoti aktuāls daudziem audzētājiem, tādēļ aizkavēsimies pie šīs masāžas tehnikas nedaudz sīkāk. Lai to veiktu pareizi, nepieciešams iekārtot kucēnu tā, lai viņa pēcpuse atrastos stipri augstāk par galvu, nosakām vajadzīgo krūšukurvja daļu un sākam biežu un intensīvu tā izklauvēšanu ar pirkstu galiņiem, nenodarot sāpes. Jācenšas, lai pirksti pieskartos ādai nevis taisni, bet zem leņķa virzienā uz galvu. Uzsitieni turpinās 1 minūti, tad jāizdara pārtraukums, dodot sunim iespēju izkustēties uz atklepoties. Procedūra jāatkārto 4-5 reizes pēc kārtas. Tādā veidā izmasē krūšukurvja priekšējo daļu, tad no muguras puses un no sāniem. Klauvēt pa krūšukurvja apakšējo daļu nevajag, iepriekšējās manipulācijas jau dos nepieciešamo efektu.

Ja tiek masēts pieaudzis dzīvnieks, tad var pielietot „stingrāku” tehniku. Uz masējamās virsmas noliek roku ar plaukstu uz leju, un pa plaukstas virspusi spēcīgi, ritmiski sit ar dūri. Nebīstaties, jo jūsu plauksta neļaus pārcensties ar sitienu stiprumu un ilgumu. Pēc uzsitieniem krūšukurvi ar abām rokām saspiež elpošanas ritmā. Šāda saspiešana kairina alveolu, pleiras un plaušu saknes receptorus, radot labākus apstākļus bronhiālā šķidruma atdalīšanai, veicina elpošanas centra kairinājumu, radot aktīvu ieelpu. Iedarbojoties uz starpribu muskulatūru, notiek tālāka elpošanas akta stimulēšana. Ja ir nepieciešamība, tad šo procedūru jāatkārto 5-6 reizes dienā.

UZMANĪBU! Perkusijas masāža netiek veikta pie dzīvnieka ķermeņa paaugstinātas temperatūras uz masāžas brīdi. Tā neaizvieto medikamentozo terapiju un nevar tikt izmantota kā vienīgais ārstēšanas paņēmiens!

Un visbeidzot, vēl viens no ārstnieciskās masāžas veidiem – kriomasāža. Tā ir masāža ar aukstuma pielietošanu. Ļoti efektīva dažādu traumu gadījumā, tā samazina savainoto audu asiņošanu, papildus mazina sāpju sindromu, tai ir homeostatiska un pretiekaisuma iedarbība. Ļoti iedarbīgi ir to pielietot pirmajās 2-4 stundās pēc traumas iegūšanas. Aukstums ātri pazemina nervu galu jūtību, tādējādi samazinot sāpju sajūtas. Ledus masāžas rezultātā palielinās kustību amplitūda masējamā locītavā, aukstums bloķē un mazina traumēto audu tūsku.

Reabilitācijas-atjaunojošajai masāžai ir liela loma dzīvnieka atveseļošanās procesā pēc pārciestas traumas vai saslimšanas, kā arī pēc pārciestām stresa situācijām. Pēc lielām fiziskām slodzēm masāža ir nomierinoša rakstura manipulācijas, bet miera periodos tā ir spēcīgāka un intensīvāka. Atjaunojošās masāžas pielietojuma robežas nav izmērojamas, bieži to pielieto kopā ar ārstniecisko fizkultūru. Par ārstniecisko vingrošanu parunāsim atsevišķi.

Sporta zoomasāžu pielieto sporta un darba suņu fiziskās formas uzlabošanai, darbaspēju paaugstināšanai, arī traumatisma un balsta-kustību aparāta slimību profilaksei, fiziskā un psihoemocionālā noguruma noņemšanai.

Cerams, ka šeit viss būtu saprotams, tāpēc pārejam pie nākošajiem jautājumiem – kas tad notiek dzīvnieka organismā masāžas laikā, kāds efekts sagaidāms no šīs procedūras un kāpēc tas viss ir vajadzīgs.

Tālāk

Atpakaļ